• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Козацька Республіка

Козацька Республіка в школі

/Files/images/Свято Козацької каші.jpg

Після здобуття незалежності України в умовах докорінних змін у соціальному, економічному та політичному житті з’явилася проблема радикальної перебудови системи освіти, яка є основою розвитку особистості. У пошуках нової системи виховання учнів школи на перший план виступають гуманістичні ідеї та орієнтири, що ґрунтуються на повазі до особистості дитини, турботі про її розвиток. Такий підхід передбачає ставлення до кожного вихованця як до унікальної особистості, як до суб’єкта власного розвитку.

Козацька педагогіка існувала століттями. Ця система виховання формувала лицарів духу, незламних людей, історично зумовленого типу українця, який завжди свято беріг заповіти предків. Козацтво стало для нас втіленням невмирущого українського духу. Ось як про це писав український поет Василь Симоненко:

Народ мій є! В його волячих жилах

Козацька кров пульсує і гуде!

Тому на засіданні педагогічної ради було прийнято рішення заснувати в школі Козацьку Республіку. Воно було оголошене на загальних зборах учнівського, батьківського та педагогічного колективах школи і одностайно підтримано. Учням було запропоновано створити герб та символіку Козацької Республіки. Кращою було визнано роботу Габелок Тетяни. Її герб і став гербом Козацької Республіки. Так в травні 1993 року в Козацькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів було засновано Козацьку Республіку, яка стала центром всієї виховної роботи школи. На загальних зборах школи було обрано козацьку раду та кошового отамана, яким став Коваленко Сергій Олексійович. Козацькою радою було затверджено герб, прапор, девіз і пісню Козацької Республіки. З часом було створено статут та конституцію Козацької Республіки, участь у створенні якої брала не тільки козацька рада, а й профспілковий комітет школи.

У школі велике значення приділяється вивченню історії козацтва. Щороку учнів початкових класів приймають до козачат. Середня і старша ланка складають курені. Кожен курінь носить ім’я відомого гетьмана, працює за певним напрямком, вивчає та веде пошукову роботу про козацьку історію рідного краю, козацьку медицину, козацьку кулінарію…

Двічі на рік в школі проводиться козацьке коло. Перше коло святкується на Покрову 14 жовтня, в День українського козацтва. На цьому колі проводиться перекличка куренів та даються завдання учням 4 класу для переходу в джури і учням 1 класу до вступу в козачата.

… А, що козаки!

Дайте слово казати

Чи не час нам козацьке коло розпочати?

Сьогодні все козацтво тут

І перекличку куренів вже розпочнуть!

Друге козацьке коло проводиться в травні місяці, в Дні пам’яті перепоховання

Т.Г. Шевченка. Вся школа колоною йде до пам’ятника Т.Г. Шевченка, там учні читають свої власні вірші присвячені Великому Кобзареві. Потім колона прямує на сільський стадіон, де і відбувається головне дійство. Діти разом з батьками заздалегідь готуються до цієї важливої події, намагаються якнайкраще оформити своє козацьке містечко.

Кожного року на цьому святі проходить церемонія посвяти першачків у козачата. На козацькому колі учні 1 класу звітуються кошу про готовність вступити до козацького братства.

Козацьке майбутнє – це ми козачата

Всі хлопці веселі і гарні дівчата.

Присягу на вірність країні складаєм

Вперед, до зірок ми свій шлях прокладаєм!

Випробувавши свої сили в різноманітних змаганнях, маленькі козачата доводять, що вони справжні лицарі, захисники українського народу. Тому рішення козацької ради було одностайним – учні 1 класу гідні посвяти. Отець Володимир благословив козачат, а сільські козаки сповістили про створення нового куреня гарматним пострілом. Отаман Козачанського Куреня Вільного Козацтва Голуб Олег Петрович привітав першокласників із вступом до козацької громади школи.

Добром світіться, козачата!

Даруйте Україні вірність.

Довічно вчіться захищати

Домівку рідну й людську гідність.

Дуже важливо, що батьки також залучаються до дійства, адже першим прикладом для дитини є саме вони, а спільні дії та інтереси в сім’ї є фундаментом для розвитку цілісної особистості. Крім активної допомоги в підготовці до свята, вони мали змогу і самим показати вправність в спортивних змаганнях. Кожен знайшов собі розвагу до душі: хто грав у футбол, хто у волейбол, хто перетягував канат…

А тепер порозважаймося,

В різні ігри позмагаймося.

Ось оці козаки гожі

Нам покажуть, хто що може.

Мами ж порадували гостей своїми кулінарними вміннями, бо ж відомо, смачна каша – запорука успіху переможця.

Каша наша теж готова

Запашна, смачна, чудова.

Пригощайтесь гості любі

Хто скоріше кашу з’їсть

Буде сильним й першим скрізь.

Закінчували змагання та підбивали підсумки вже затемна, а смачна каша була гідною нагородою для всіх учасників свята.

Створення Козацької Республіки дало можливість згуртувати учнів, запалити їх іскоркою козацької слави, знайти себе в теперішньому вирі життя. Учні із захопленням працюють в Козацькій Республіці, вивчають історію козацтва, історію свого села, ведуть здоровий спосіб життя. Про це свідчать нагороди отримані в обласних та районних спортивних змаганнях Учні школи беруть активну участь у військово-спортивній грі «Сокіл», «Джура», яку перший раз проводили на базі нашої школи та посіли друге місце. Діти проводять трудові десанти по благоустрою території школи та села, організовують тематичні вечори та вечори відпочинку, займаються благодійністю. Волонтери школи постійно відправляють подарунки воїнам АТО, збираються кошти хворим дітям, а також долучилися до збору коштів на пам’ятний знак «Борцям за волю України» Однією із складових життя Козацької Республіки стало вивчення народних традицій. Українські вечорниці, свято Андрія, Миколая, Наума, Різдвяні свята є традиційними в школі.

Школа успішно завершила всеукраїнський експеримент з патріотичного виховання учнів, метою якого було: «Виховання патріотичних почуттів учнів засобами козацької та народної педагогіки». Після довготривалої праці в цьому напрямі, можна по-належному оцінити важливість виховання молоді в традиціях наших предків. Нині школа працює в регіональному експерименті, але виховання патріотизму в учнів є домінуючим.

Ми збудуємо сильну, незалежну державу тільки тоді, коли будемо знати героїчну історію свого народу, шанувати та відроджувати народні звичаї та традиції, будемо гідними нащадками славного козацтва.

Бо козацького ми роду,

Славних предків діти.

І у школі всі вчимося

Рідний край любити!

Бо козацькому роду нема переводу!

Кiлькiсть переглядiв: 830

Коментарi

  • аня

    2015-11-10 20:27:04

    не знаю...